
Tri leta nazaj so mi zdravili zob zaradi ponavljajočih gronolomov. Vedno, ko so mi zob zaprli, so se gronolomi stopnjevali. Nazadnje situacija ni bila več rešljiva in so mi zob morali izpuliti. Koliko je uspešnost zdravljenja odvisna od opreme, od izbire zobozdravnika, kakšno opremo uporablja... Kako naj se prepričam, da me bodo naslednjič zdravili z najmodernejšo opremo. Občutek imam, da so najmodernejše metode na voljo samo pri zobozdravnikih zasebnikih (samoplačniško).
Uspešnost endodontskega zdravljenja je odvisna od mnogih dejavnikov. V prvi vrsti od stanja zoba oziroma obzobnih tkiv v času, ko se je terapija začela. V primeru zdravljenja vnetja zobne pulpe (torej diagnoza pulpitis), kar pacient čuti kot hudo bolečino na zobu, ki se je pojavila prvič, je prognoza zdravljenja dokaj dobra. Če je bil zob prizadet že pred časom in so se bolečine pojavile ponovno, sklepamo, da imamo opravka že z dalj časa mrtvim zobom. V tem primeru zdravimo tako imenovano gangreno zobne pulpe. Bakterije so se že naselile v koreninskih kanalih in so najbrž že okvarile tudi obzobna tkiva v predelu zobnega vrška. Zdravljenje v tem primeru je precej dolgotrajnejše, prognoza pa precej slabša. Kar se tiče kvalitete zdravljenja s strani različnih zobozdravnikov sem mnenja, da se vsi na moč trudijo, vsekakor pa način zdravljenja določa doktrina. Oprema za koreninsko zdravljenje pa se seveda od ordinacije do ordinacije precej razlikuje. Danes si dobrega koreninskega zdravljenja ne predstavljamo brez sprotne uporabe rentgenskega aparata, apex lokatorja, za določanje dolžine koreninskih kanalov, koferdama za zaščito operativnega polja in navsezadnje operacijskega mikroskopa, ki nam omogoča lokacijo mikroskopsko majhnih vhodov v koreninske kanale. Za uporabo vsega tega potrebujemo ogromno časa. Našteto je seveda povezano z velikimi stroški, ki pa jih po naših izkušnjah zavarovalnica nikoli ne bo pokrila.


Pri meni ste izvedli zdravljenje korenin. Vnetje se je ponovilo, tako da je bilo potrebno postopek ponoviti. Stanje se je sedaj umirilo, vendar dlesen ob zdravljenem zobu ob najmanjšem dotiku zakrvavi (pri čiščenju s ščetko ali nitko). Ali se da dlesen na kakšen način pozdraviti, utrditi?
Koreninsko zdravljenje in krvavitev dlesni ob stimulaciji v medzobnem prostoru ponavadi nimata skupnega imenovalca. Dlesen krvavi zaradi stalnega draženja z bakterijskim plakom. Zakaj na tem mestu krvavi bolj kot na drugih lokacijah pa je glavno vprašanje. Največkrat so to prostori, ki so čiščenju teže dostopni. Dlesen v medzobnih prostorih med ličniki in kočniki ponavadi krvavi bolj kot med sekalci, saj je čiščenje spredaj lažje in hitrejše. Glede na to, da je bil zob že koreninsko zdravljen je najbrž na kroni prisotna neka obsežna dograditev. Dograditev je lahko poškodovana, pomanjkljiva ali porozna. Lahko se je odlomil delček trde zobne snovi. Vsi ti problemi povzročajo večjo akumulacijo plaka v medzobnem prostoru in močnejše draženje dlesni. Prizadet medzobni prostor je potrebno bolj temeljito čistiti in če kljub temu krvavitev ne popusti zamenjati obnoviti ali spremeniti restavracijo obstoječe zobne krone. Veselimo se vašega obiska
